Stále na cestě aneb 32 míst, které stojí za to zažít

Archiv příspěvků

Londýn '15: Pojďme si povídat

Nedávno mi přistálo ve schránce:

„Znáte někdo nějakou knihu, kde jsou různá témata ke konverzaci v cizích jazycích? 
Máte třeba soubor otázek k nějakému zajímavému   tématu (tématům)? Rádi bychom si
procvičili v tandemu cizí jazyk, ale zatím nám chybí témata. Něco, nad čím by šlo 
třeba déle diskutovat nebo co by nešlo odbýt jednou větou.“ 

Přiznám se, že na první pohled mi to přišlo značně komické. Vzpomněl jsem si na ten mail až tady, když jsem si uvědomil, že na tom cosi může být. Zajímavou vlastností cestování po ne-až-tak-dalekých krajích a poznávání místní kultury je vskutečnosti ten fakt, že místní zvyklosti, jakkoliv bizarní, jsou zpravidla alespoň nějak připodobnitelné těm našim. A právě to dává, jak tu zjišťují, širokou paletu témat pro konverzaci, ať už s místními či ostatní zde vegetující náplavou, mezi kterou se řadím i já sám. V dalekých krajích to funguje hůře: diskuse s africkými Himby či indickými venkovany o tom, odkud má správné téct tepla voda nebo zda je lepší jíst pětkrát denně nebo jen čtyřikrát, bude minimálně zvláštní a plná kulturního a sociálního neporozumění.

Londýn '15: Oyster a hotovo

aneb Je to jízda I.

Základní dovedností nutnou k přežití ve zdejší džungli je bezesporu cestování městskou hromadnou dopravou. Cílem tohoto příspěvku je přiblížit její fungování v oblasti londýnské pro ty, kteří se sem hodlají vypravit. Zároveň bych rád využil právě této chvíle, kdy jsou vzpomínky na vlastní dopravní strasti stále ještě živé a zároveň si pamatuji drobné mnemotechnické pomůcky, které mi orientaci v dramatických prvopočátcích usnadnily.

Abych nevzbudil marná očekávání: zatím se  ve zdejší dopravě orientuji jen o něco lépe než v zeměpisu státu Zacatecas v Mexiku, nicméně už se mi asi třikrát povedlo dojet tam, kam jsem skutečně chtěl. Pro zvídavé, mezitím jsem se asi pětkrát smířil s tím, kam jsem nakonec dojel a jenom asi dvakrát jsem skončil fakt někde mimo.

Základní výbavou pro přežití je

Londýn '15: Velká věda I.

Jak již padlo, prapůvodní příčinou mé existence ve Spojeném království je pracovní stáž na půdě Národní fyzikální laboratoře (NPL), kam docházím jako hostující pracovník ze spřátelené dálněvýchodní instituce. V této sérii příspěvků bych rád lehkou formou tuto budoucí ozdobu mého CV přiblížil svým kamarádům a kolegům z branže (ale na své si doufám přijdou i humanitně zaměření :) Obrazová příloha je dnes pouze volně související a naleznete ji dole.

Pondělí

Můj kontakt začal v pondělí brzy ráno na vrátnici NPL srazem s Andrewem, mým zdejším šéfem. Brzy ráno je tady naštěstí až o půl desáté.

Londýn '15: Začátky

Jak jste se mnozí asi doslechli, byl jsem vyslán svým mateřským ústavem na pár týdnů na zkušenou do Spojeného království do oblasti Londýna.

Druhou lednovou sobotu jsem se obtěžkán zavazadly vydal (opět) na cestu. Sice už to není úplně ten způsob cestování jakému jsem se s chutí oddával dříve, nicméně staré reflexy fungují a už samotná cesta ve mně vzbuzovala takové to zdravé napětí a očekávání. Abych z toho nevyšel úplně s prázdnou, hned mne